Regionalne Centrum Kultury w Pile Strona Główna Miasto Piła

Co?

.........

.........

.........

.........

.........

.........

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Kryminalna Gra Uliczna

Kryminalna Gra Uliczna 

Patronaty

blog "kryminalna piła"

Partnerzy

kontakt

.........

Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła" 2018 przed nami. 
A jak było w poprzednich latach: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017?

Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła" gościł już najważniejszych i najlepszych pisarzy kryminałów i sensacji. Byli to prawdziwi mistrzowie pióra, jak i ciągle wspinający się na wyżyny kunsztu powieści kryminalnej.

Naszymi gośćmi byli: Marek Krajewski, Marcin Wroński, Mariusz Czubaj, Wojciech Chmielarz, Jorn Lier Horst, Katarzyna Bonda, Bogdan Lach, Paweł Pollak, Tomasz Sekielski, Artur Górski i Ryszard Ćwirlej.

Warsztaty literackie w roku 2014 prowadzili: Katarzyna Bonda i Marcin Wroński

Pojawił się także: autor kryminałów dla dzieci i dorosłych Dariusz Rekosz oraz artysta komiksu Szymon Teluk. Pilski historyk, Jan Szwedziński, opowiadał o powojennych początkach milicji w naszym mieście i pierwszej przestępczości. 

W panelu dyskusyjnym pisarze kontra policjanci uczestnicy odpowiedali na pytanie: czy fikcja literacka jest ciekawsza niż rzeczywistość? Dzieci zaś przeżyły detektywistyczną przygodę w spektaklu "Wielka Tajemnica" Teatru Rozrywki "Trójkąt" z Zielonej Góry.

Wreszcie pod przewodnictwem prof. Wojciecha Burszty wraz z Robertem Ostaszewskim i Leszkiem Koźmińskim ogłosiliśmy pierwszego Laureta nagrody literackiej Kryminalnej Piły dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej wydanej w roku 2013. Był nim Marcin Wroński za powieść "Pogrom w przyszły wtorek".

Poniżej znajdziecie odrobinę wiadomości o naszych gościach, w kolejności spotkań, które odbywały się podczas Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2013.


Pierwszym z pisarzy, który zagościł na Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2013, a jednocześnie przewodniczył Jury w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne z Piłą w tle, był Marcin Wroński.

Marcin Wroński

Przeczytaj wywiad z Marcinem Wrońskim, udzielony specjalnie dla sympatyków i uczestników Festiwalu "Kryminalna Piła" 2013 oraz zapoznaj się z sylwetką pisarza.

Zajrzyj też do strefy wyłącznie poświęconej nowej powieści kryminalnej Marcina Wrońskiego: "Pogrom w przyszły wtorek". 


Marek Krajewski

Drugim w kolejności wieczorów autorskich i najważniejszym gościem Festiwalu "Kryminalna Piła" 2013 był mistrz polskich kryminałów retro Marek Krajewski

Autor znakomitych powieści z cyklu o Eberhardzie Mocku (6 powieści) i o Edwardzie Popielskim (3 powieści). Koniecznie poznaj literacką sylwetkę autora. 

Szczególnie warty uwagi jest esej, specjalnie napisany dla Kryminalnej Piły, a będący osobistym spojrzeniem Danuty Klemczak na powieściowy Lwów Marka Krajewskiego. Polecamy!


Mariusz Czubaj

Wyjątkowy charakter miało też spotkanie z kolejnym gościem Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2013 Mariuszem Czubajem

Warto poznać jego sylwetkę i dorobek, zwłaszcza, że nie jest to tylko świetny pisarz, ale i znakomity znawca literatury kryminalnej. Tym bardziej polecamy arcyciekawy wywiad z pisarzem.


Kolejnym gościem naszego Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2013 była Katarzyna Bonda. Wystąpiła w podwójnej roli - autorki powieści kryminalnych i znakomitej dziennikarki zajmującej się ciemną stroną człowieka.

Katarzyna Bonda

Przeczytaj wywiad z Katarzyną Bonda, udzielonym spacejalnie dla sympatyków Kryminalnej Piły. Zapoznaj się też koniecznie z sylwetką autorki. 

W ramach patronatu nad nową książką Katarzyny Bonda "Florystka" zapraszamy do specjalnej strefy poświęconej wyłącznie temu tytułowi.Bogdan Lach

Ciekawą osobą, goszczącą na naszym Festiwalu, był także najlepszy polski policyjny profiler Bogdan Lach

Nasz gość jest psychologiem śledczym, podinspektorem Policji, wreszcie profilerem. Dzięki jego wiedzy i umiejętnościom ujawniony został i zatrzymany niejeden groźny przestępca.

Praca kogoś takiego jak Bogdan Lach stała się inspiracją dla niejednego autora książki czy też serialu kryminalnego. 


Na Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2013 mieliśmy też szansę poznania także mniej znanych pisarzy kryminałów.

Paweł Pollak

Taki świeży oddech literacki reprezentował Paweł Pollak

Jest utalentowanym pisarzem, a także znakomitym tłumaczem literaury szwedzkiej. Koniecznie przeczytaj wywiad udzielony specjalnie dla Kryminalnej Piły oraz poznaj sylwetkę literacką Ostatnim gościem goszczącym na Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2013 był Ryszard Ćwirlej

Ryszard ĆwirlejTo bardzo mocny i bardzo pilski akcent Festiwalu. Pisarz mieszkał i wychowywał się w Pile, nigdy nie wyrzekł się rodzinnego miejsca, a i jego bohaterowie literaccy niejeden element życiorysu kształtowali w naszym mieście nad Gwdą. Przyjrzyj się jego sylwetce literackiej oraz przeczytaj wywiad udzielony specjalnie dla Kryminalnej Piły.

Niecodziennym i niepowtarzalnym wydarzeniem stanie się także premiera nowej książki Ryszarda Ćwirleja, która będzie miała właśnie miejsce na Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2013. Jeśli czekasz na nią, koniecznie zajrzysz do strefy Śmiertelnie poważniej sprawy.Zaproszonym pisarzom towarzyszył nasz specjalny gość, a jednocześnie największy partner medialny i przyjaciel-mecenas, Jola Świetlikowska. Prowadzi znakomite wydawnictwo ogólnopolskie "Oficynka", poświęcone literaturze kryminalnej i nie tylko. I coraz częściej, kolejnymi wydaniami książek kreuje czytelniczy świat polskich miłosników literatury kryminalnej. 

Gorąco zachęcamy do przeczytania wywiadu z Jolą Świetlikowską, poświęconego polskiej literaturze kryminalnej, jej współczesnej jakości i przyszłości oraz znaczeniu dla promocji miejsc i osób.

Współorganizator: Partnerzy strategiczni: 
Szkoła Policji w Pile Zbrodnia w Bibliotece Stowarzyszenie Hisoryczno-Fortyfikacyjne "Przedmo�cie Piła"
Partnerzy medialni:

Tygodnik Nowy


"Fakty Pilskie"

"Tętno Regionu"
Reporter - magazyn kryminalny             
Festiwal dotowany jest przez:
Studio K2

H.ESSERS
Firma CREDO     

Instytut Ksišżki               Dyskusyjne Kluby Ksišżki